Browsing All Posts published on »Shtator, 2007«

Zbulohet shkaku qe ben vdekjeprures virusin H5N1

30 Shtator, 2007 nga

1

Shkencëtarët besojnë se virusi H5N1 përbën një nga kërcënimet më serioze të mundëshme për shëndetin publik në të gjitha kohërat. Që nga viti 2003, nga 277 njerëz të infektuar në 10 vende, 60 përqind kanë vdekur. Studiuesit janë përpjekur të zhvillojnë një vaksinë kundër virusit të gripit të shendëve për të parandaluar sëmundjen si dhe […]

Historia e virusit qe mund te na mbronte nga HIV

28 Shtator, 2007 nga

29

Rreth 4 milion vjet me pare, shimpanzete dhe primatet e tjere ishin te infektuar nga nje retrovirus te cilit stergjysherit tane ishin ne gjendje t’i benin balle. Me kalimin e viteve ky retrovirus arriti te integrohej ne kodin gjenetik te shimpanzeve, duke e ndryshuar kete te fundit dhe duke u bere pjese e tij. Kerkuesit […]

Shkrirja e akujve te Arktikut, befasuese!

26 Shtator, 2007 nga

21

Qendra Amerikane e të Dhënave për Dëborën dhe Akujt, në Boulder të Kolorados, është një nga 40 qendrat në mbarë botën që vëzhgon dhe mbledh të dhëna për ndryshimin e akujve në pole. Shkencëtarët thonë se këtë verë shkrirja e akujve në Arktik ka qenë befasuese.Në këto shtresa të akullta, flokët e borës vezullojnë si […]

NASA vs. bakteret!

25 Shtator, 2007 nga

19

Eshte pak e cuditshme te shohesh nje kerkues qe punon ne NASA te kaloje kohen e tij duke pastruar dyshemene si ne figure (kliko per te zmadhuar), e megjithate eshte e vertete dhe kjo per nje arsye te forte. Me sa duket ne anijet hapesinore te derguara nga NASA ne hapesire jane te shumta bakteret […]

Arme te reja ne luften kunder Sidas!

23 Shtator, 2007 nga

6

Konferenca e 47 vjetore e mbajtur ne Cikago (Illinois), ka ekspozuar metoda te reja ne luften kunder sidas, dhe mbi te gjitha ne parandalimin e saj. Kesaj rradhe kerkuesit jane perqendruar ne parandalimin e infeksionit nga virusi HIV, duke organizuar mbrojtjen e organizmit ne nivelin qelizor. Shkencetaret kane perqendruar studimet e tyre mbi receptorin CCR5, […]

Nje hap me prane origjines (video)!

17 Shtator, 2007 nga

0

Pas lajmit te dhene pak dite me pare per zbulimin e 9 galaksive me te hershme te universit, ju ofrojme nje video qe shpjegon ne menyre te qarte dhe te thjeshte zbulimin e bere. Videoja e krijuar nga Hubblecast eshte anglisht dhe shpjegon zbulimin e bere si dhe menyren si eshte zbuluar.