Zbulohet nje specie e re dinosauri!

Posted on Tetor 16, 2007 nga

2specie e re dinosauri

Disa paleontologe argjentinas dhe braziliane kane zbuluar, ne brigjet e nje liqeni artificial ne Patagonine argjentinase, fosilin e nje dinosauri te panjohuri deri me sot, qe ka nje madhesi impresionuese – i larte nga 12 ne 15 metra, dhe i gjate nga 32 ne 34 metra -, nje barngrenes qafgjate, me nje moshe prej 88 milion vitesh. “Eshte fosili i trete per nga madhesia i zbuluar ndonjehere ne bote, dhe me i kompletuari nga te tjeret pasi kemi arritur te gjejme rreth 70% te skeletit”, pohon paleontologu argjentinas Jorge Calvo, drejtor i qendres se paleontologjise se universitetit kombetar te Komahues (Argjentine).
“Eshte nje specie e re, nje grup i ri”, ka afirmuar Juan Porfiri, nje tjeter paleontolog argjentinas, gjate nje konference shtypu ne Rio de Janeiro, diten e hene me 15 tetor 2007.

Marre nga: Le Monde.fr

Advertisements
Të etiketuara:
Posted in: dinosaur, evolucion