Browsing All Posts published on »Nëntor, 2007«

Qelizat e padiferencuara luftojne infeksionet.

Nëntor 30, 2007 nga

5

Nje kerkim i kryer nga Harvard Medical School, sugjeron se qelizat e padiferencuara (me sakte qelizat e padiferencuara hematopoietike, ato te cilat me pas do te kthehen ne rruaza gjaku) luajne nje rol aktiv ne sistemin tone imunitar. Nje grup kerkuesish te drejtuar nga Ulrich von Andrian, ka zbuluar se keto qeliza duke ‘udhetuar’ nepermjet […]

Nje formule e re matematike qe simulon zhvillimin e kancerit

Nëntor 28, 2007 nga

0

Nuk eshte hera e pare qe publikojme nje artikull mbi arritjet e shkences ne fushen e mjekesise, megjithate sa here qe lexon te tille artikuj ndjen nje fare kenaqesie per perparimet qe ben cdo dite njerezimi ne luften e tij te perhershme kunder semundjeve. Lajmi i publikuar nga koleget e Blogutmatematik eshte teper shpresedhenes per […]

Nga ADN-ja ne kristalet e lengshem… ne jeta?

Nëntor 27, 2007 nga

5

Lajm interesant per te gjithe ata qe kerkojne te kuptojne se si filloi jeta ne Toke, dhe se si arriti te krijohej ajo duke filluar nga “supa primitive” e perbere nga molekula organike. Imazhet e publikuara ne revisten Science, pervec se bukurise se tyre estetike mbajne ne vetvete edhe nje arritje teper te rendesishme. Ato […]

Perftohen qeliza te padiferencuara!

Nëntor 25, 2007 nga

2

Lajmi eshte mjaft i rendesishem, nga ata qe mund te ndryshojne te ardhmen e mjekesise dhe te shpetojne shume jete. Kemi folur edhe me perpara per qelizat e padiferencuara (qeliza te paspecializuara qe mund te shnderrohenne cfaredolloj qelize te trupit te njeriut), dhe gjithnje lind diskutimi i etikes mbi perdorimin e ketyre qelizave te cilat […]

Video e supermiut!

Nëntor 24, 2007 nga

0

Pas lajmit te raportuar pak kohe me pare mbi krijimin e nje supermiu te manipuluar gjenetikisht, shtoj edhe nje video ku duken praktikisht aftesite e kesaj qenieje te krijuar ne laborator. Ne video shihet qarte ndryshimi midis nje miu normal dhe atij te krijuar nga shkencetare. Pyes veten cfare mund te dilte neqoftese aplikoheshin teori […]

Energjia gjeotermike në përdorimin shtëpijak.

Nëntor 23, 2007 nga

21

Energjia gjeotermike, nga vetë fjala (geo=toka, termike=nxehtësi), i referohet energjisë që ka vetë toka. Kjo energji është e PASTËR (nuk ka lëshime të gazrave ndohtës për ambjentin), dhe bën pjesë në ato kategori të energjive që quhen të RIPËRTËRITËSHME, sepse vjen nga një burim i pafund : bërthama e Tokës. Ideja e një sistemi gjeotermik, […]

Nje metode e re per eliminimin e “super-baktereve”

Nëntor 21, 2007 nga

4

Nje ekip shkencetaresh koreano jugore, ka krijuar nje metode per te eliminuar “super-bakteret”, baktere qe jane ne gjendje tu bejne balle antibiotikeve te zakonshem te krijuara nga nje tolerance e individeve ndaj ketyre antibiotikeve. Ekipi i drejtuar nga profesoret JEONG Ha-Woong dhe LEE Sang-Yup te Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST), ka treguar […]