Browsing All Posts published on »Mars, 2008«

Nje “tru” per nanorobotet

Mars 30, 2008 nga

0

Nje ekip kerkuesish te Institutit Kombetar te shkencave te materialeve ne universitetin e Tsukuba, ne Japoni, ka arritur te krijoje kompiuterin me te vogel ne bote te perbere nga vetem 17 molekula! Ky sistem qe funksionon ne paralel, eshte ne gjendje te kryeje disa veprime ne te njejten koha. Perberesit e perdorur jane molekula ne […]

Nje gjen qe bllokon HIV-in!

Mars 26, 2008 nga

6

Nje ekip kerkuesish nga Univesiteti i Albertas ne Edmonton, ka arritur te zbuloje nje gjen qe eshte i afte te bllokoj HIV-in dhe te ndaloje me pas edhe zhvillimin e SIDA-s. Stéphan Barr nje studiues i Departamentit te Mikrobiologjise Mjekesore dhe Imunologjise, deklaron se ekipi i tij ka arritur te identifikoje nje gjen te quajtur […]

Historia gjenetike e shqiptareve (???)

Mars 21, 2008 nga

3

Niveli i ulet i profesionalitetit te gazetareve ne vendin tone eshte dicka me te cilen tani jemi mesuar te jetojme. Na eshte bere shprehi qe sa here lexojme nje numer pjesemarresish ne mitingje a lekesh te grabitura nga ndonje banke, ta pjesetojme me 10 ne menyre qe te lexojme dicka me prane realitetit dhe pa […]

Ky blog eshte ne zi!

Mars 16, 2008 nga

0

Ne nje moment te tille cdo fjale eshte e tepert. Blogshkenca solidarizohet me dhimbjen e familjareve te viktimave te Gerdecit. Gjithe shqiptaret jane prane tyre qe te mund te gjejne forcen per ta kaluar nje moment te tille.

Zhgenjimi i Titanit

Mars 14, 2008 nga

0

Cfare ndodh kur teoria nuk perkon me realitetin? Para dergimit te Kasinit (Cassini) rreth Saturnit, dhe mbi te gjitha para uljes se sondes europiane Hygens (Huygens) mbi Titanin, satelitin me te vogel te Saturnit, astrofizikanet ishin te bindur se ky i fundit do te qe i mbuluar ne menyre uniforme nga nje oqean metani me […]

Eddie, programi qe deshiron te mendoje si nje femije.

Mars 12, 2008 nga

0

Edi (Eddie) eshte nje program i cili, sipas autoreve, eshte ne gjendje te “mendoje” ne menyre njerezore. “Qellimi yne eshte te ndertojme agjente arificiale te cilet do te jene me interesante se sistemet qe ekzistojne sot, pasi do te jene ne gjendje te mendojne duke marre parasysh gjendjet mendore te personazhave te te cileve duan […]

Mundesohet krijimi i indeve jetesore.

Mars 8, 2008 nga

1

Biomaterial multimembranor Fakti qe bioteknologjia eshte nje dege ne zhvillim me hapa galopante (kush ka ndermend te investoje ne Burse le ti hedhe edhe nje sy nderrmarjeve qe merren me kete dege) eshte nje argument qe e kemi trajtuar edhe me pare, dhe arritja e bere nga kerkuesit e CNRS e konfirmon edhe njehere kete […]