Browsing All Posts published on »Qershor, 2008«

Zbulohet uje ne Mars!

21 Qershor, 2008 nga

60

Zbulimi mund te cilesohet si nje prej me te rendesishmeve te dekades se fundit. Feniksi, sonda qe po analizon trulllin e polit verior te Marsit, ka gjetur prova te drejtperdrejta qe vertetojne prezencen e ujit ne kete planet. Prova te terthorta (pamje krateresh etj.) per ekzistencen e ujit ne Mars ishin sjelle dhe nga sondat […]

Gezuar ditelindjen Blogshkenca!

17 Qershor, 2008 nga

11

Para pikerisht 365 diteve u botua artikulli i pare ne Blogshkenca. Artikull ndoshta eshte nje fjale e ‘madhe’ per frazen e vetme te botuar, megjithate prej asaj fraze deri me sot mjaft gjera kane ndryshuar. Rreth 120 artikuj, 60 kategori, 214 fjale kyce, por mbi te gjitha 80000 vizita dhe me shume se 300 komente […]

Jeten ne Mars mund ta kemi shpene Ne!

16 Qershor, 2008 nga

2

Pas sukseseve te korrura ne fillim te misionit sonda Feniks qe ka si qellim te studioje mundesine e shfaqjes se jetes ne Mars, eshte duke hasur veshtiresite e para me dheun e planetit te kuq. Megjithate pervec problemeve teknike te Feniksit, studiuesit e Nasas jane duke u shqetesuar per nje problem edhe me kompleks. Si […]

DOSSIER: Energjia berthamore (pjesa e trete)

11 Qershor, 2008 nga

7

Trajtimi i mbetjeve Pas djegies ne gjenerator te karburantit te formuar nga U235, elementet e perftuar kane nje nivel radiacioni mjaft te larte dhe per kete arsye duhen trajtuar. Trajtimi i ketyre mbetjeve perben fazen perfundimtare te ciklit te karburantit berthamor. – Cfare eshte radiacioni dhe perse eshte i rrezikshem? Gjate reaksioneve berthamore te fisionit […]

Aplikoni per te shkuar ne hapesire!

10 Qershor, 2008 nga

4

Pas lajmit se NASA do te dergonte emrat e regjistruar ne internet ne Hene, te shumte ishin personat qe ne komentet e tyre shprehen deshiren te shkonin ne hapesire. Fushata me e fundit e rekrutimit te astronauteve nga ESA vjen per te plotesuar me se miri kete deshire. Per te mos mbetur pas “rivales” se […]

SIDA, 25 vjet me pas

9 Qershor, 2008 nga

1

Me 20 maj 1983, nje ekip i Institutit Pastor ne Paris publikonte artikullin e pare ne revisten “Science” ku shpallte zbulimin e nje virusi te ri shkaktar te semundjes se SIDA-s. Nje vit me pas nje ekip amerikan konfirmonte virusin e quajtur fillimisht HTLV3 dhe me pas HIV, si shkaktar te semundjes se SIDA-s. Ne […]