Browsing All Posts published on »Prill, 2009«

Laval: E ardhmja e realitetit virtual

29 Prill, 2009 nga

5

Cfare ndodh nese ne nje komune te vogel te Frances, mblidhen eksponentet me te rendesishem te kerkimit teknologjik boteror per te paraqitur produktet dhe idete e tyre mbi realitetin virtual? Rezultati eshte realiteti i zmadhuar. NEXI duke u menduar, foto e MIT Realiteti i zmadhuar eshte nje ide e zhvilluar vitet e fundit, e cila […]

Univers, parashikohet perplasja e 4 galaktikave

24 Prill, 2009 nga

7

Astronomet kane identifikuar nje fenomen qe deri tani nuk ishte vene re asnjehere. 4 galaktika te ndryshme do perplasen me njera-tjetren, cka pritet te shkaktoje nje shperthim shume te madh ne Univers. Duke perdorur fotografite e teleskopit te NASA-s, “Chandra” qe ndodhet ne Hubble, astrologet kane vene re kete fenomen ne nje largesi prej 5.4 […]

100 oret e Astronomise

2 Prill, 2009 nga

3

Se shpejti do marre jete projekti “100 ore astronomi” per Vitin Nderkombetar qe OKB ia ka dedikuar shkences se studimit te Universit, yjeve dhe planeteve. Maratona e gjate rreth 100 ore do perfshije ne te njejten kohe te gjitha vendet anetare te “International Year of Astronomy2009”. Per 5 dite gjate 24 oreve ne te gjithe […]