Browsing All Posts published on »Tetor, 2010«

Nje pamje e re per blogshkencen!

30 Tetor, 2010 nga

4

Duke dashur te ndryshojme formatin e zakonshem te blogut per ti dhene nje imazh te ri blogshkences, kemi zgjedhur nje “theme” te re.  Wordpressi nuk jep shume mundesi per formatimin dhe personalizimin e temave, keshtu qe edhe pse kjo na u duk me e pershtatshmja, nuk e dime sa i pershtatet lexuesve te blogut. Nje […]

Të dashur burra, lamtumirë!

21 Tetor, 2010 nga

3

Pasi kanë arritur barazinë gjinore në nivelin shoqëror, tashmë femrat po tentojnë parakalimin përfundimtar përkundrejt meshkujve. Këtë “parakalim” po kërkojnë ta bëjnë duke tentuar të bëhen autonome pikërisht atje ku, deri më sot, nuk mund ta bënin: fekondimin pa ndihmën e mashkullit. Një ide e tillë, që në një të ardhme jo të largët mund […]

NOBEL 2010: Fizika vlereson grafenin!

5 Tetor, 2010 nga

0

Nobeli i fizikes u eshte dhene kerkuesve ruse Andre Geim dhe Konstantin Novoselov per kerkimet e tyre mbi grafenin, nje kristal karboni bidimensional, shume i holle dhe rezistent. Geim 51 vjet dhe Novoselov, 36 vjet kane filluar kerkimet e tyre per kete material ne universitetin e Mancesterit para 6 vitesh. Grafeni eshte nje flete bidimensionale […]

NOBEL 2010: Cmimi i mjekesise i jepet babait te fekondimit “in vitro”

4 Tetor, 2010 nga

0

Cmimin Nobel për Mjekësinë në vitin 2010 e ka marrë babai i fekondimit artificial, Robert Edwards. Komiteti i Nobelit deklaron se Edwards eshte vleresuar “per zhvillimin e trajtimit te fekondimit njerezor in vitro. Zbulimet e tij kane mundesuar trajtimin e problemeve te sterilitetit qe prekin nje perqindje te madhe te njerezimit dhe me shume se […]