Browsing All Posts filed under »biologji«

Nje vit plot shkence

30 Dhjetor, 2010 nga

5

Blogshkenca ne bashkepunim me Peshkun pa uje kete fundvit publikojne listen e zbulimeve me te rendesishme shkencore te 2010. Jetojmë në shekullin e shkencës dhe teknologjisë; dija jonë mbi botën rritet me hapa marramendase. Edhe gjatë 2010 arritjet e shkencës ishin të panumërta. Por cilat ishin midis gjithë këtyre arritjeve ato më të rëndësishmet, që […]

Ida, hallka munguese e teorise se Darvinit

20 Maj, 2009 nga

17

Per te gjithe ata qe nuk e besojne akoma, fakti i kerkuar prej vitesh nga me skeptiket, hallka munguese e teorise se Darvinit qe lidh primatet me hominidet, tani eshte para syve te te gjitheve… Quhet Ida dhe eshte gjetur ne Messel te Gjermanise dhe eshte cilesuar si “mrekullia e tete e botes”. Eshte ajo […]

Te fshish kujtimet e frikshme nga truri…

21 Mars, 2009 nga

9

Zhdukja e grupimeve te caktuara neuronale do te zhdukte perfundimisht edhe kujtimin e frikshem te lidhur me to… Kerkues te Spitalit per Femijet e Semure te Torontos kane identifikuar tek minjte grupime neuronesh qe lidhen me kujtimet e frikes. Eshte nje zbulim qe evidenton se si disa kujtime rruhen ne zona te caktuara te trurit […]

TitanoBoa, gjarpri me i madh i gjitha koherave!

10 Shkurt, 2009 nga

70

Para rreth 60 milion vitesh ushqehej me krokodrile, ishte i gjate rreth 13 metra, dhe mund ta bente nje gjarper te koheve tona te dukej si krimb qe bluan token … Quhet Titanoboa cerrejonensis, fosilet e tij jane zbuluar ne nje miniere kolumbiane dhe eshte gjarpri me i madh qe ka ekzistuar ndonjehere. Gjatesia e […]

Evolucioni ne aksion: Vrojtohen efektet e drejtperdrejta te perzgjedhjes se specieve!

30 Janar, 2009 nga

4

Punimet e kryera nga universiteti i “Penn State” ilustrojne nje zbatim mjaft interesant te teorise se evolucionit. Sipas kerkimeve te kryera, nje lloj hardhuce, ka ndryshuar krejtesisht menyren e te sjellurit per ti bere balle sulmeve te nje lloji milingone. Nje nga “problemet” e teorise se evolucionit eshte se efektet qe pershkruhen ne te kerkojne […]

Obama sjell ndryshimin edhe ne shkence

24 Janar, 2009 nga

0

“CHANGE” (Ndryshim), eshte kjo fjala kyce e gjithe fushates se Barack Obames gjate kandidimit te tij per president te Shteteve te Bashkuara. Me sa duket presidenti i ri ka vendosur te mbaje premtimin e dhene dhe ka filluar me nje sere vendimesh te rendesishme detyren e tij te re. Njera pas tjetres jane rrezuar disa […]