Browsing All Posts filed under »mjekesi«

Fundi i dashurisë, shkakton vërtet dhimbje

31 Mars, 2011 nga

3

Vuajtjet nga humbja e një dashurie shkaktojnë dhimbje. Deri këtu, sidomos për të dashuruarit që e kanë provuar se çdo të thotë që të braktisesh nga partneri ose partnerja, s’ka asgjë të re, por tashmë ky fakt është provuar edhe shkencërisht. Sipas një studimi të publikuar në Proceedings of the National Academy of Sciences, dhimbja […]

Dita boterore kunder Sides

30 Nëntor, 2010 nga

0

1 Dhjetori eshte dita boterore kunder Sides. Nje dite ne te cilen secili duhet te ndergjegjesohet dhe te ndergjegjesoje te tjeret mbi rrezikun e kesaj semundjeje qe vazhdon te perhapet dhe te marre jete njerezish. Worldaidsday.org faqja e internetit e nje organizate angleze kunder sides, ofron nje sere sugjerimesh si te kontribuoje gjithsecili ne sensibilizimin […]

NOBEL 2010: Cmimi i mjekesise i jepet babait te fekondimit “in vitro”

4 Tetor, 2010 nga

0

Cmimin Nobel për Mjekësinë në vitin 2010 e ka marrë babai i fekondimit artificial, Robert Edwards. Komiteti i Nobelit deklaron se Edwards eshte vleresuar “per zhvillimin e trajtimit te fekondimit njerezor in vitro. Zbulimet e tij kane mundesuar trajtimin e problemeve te sterilitetit qe prekin nje perqindje te madhe te njerezimit dhe me shume se […]

Lexuesi i mendimit.

9 Shtator, 2010 nga

1

Një ekip i Universitetit të Utah, i drejtuar nga bioinxhenieri Bradley Greger, ka perfeksionuar një sistem, që i lejon pacientët që nuk mund të flasin (p.sh, kush është goditur nga ndonjë iktus apo që vuan nga e ashtuquajtura lock-in syndrome) që të komunikojnë me të tjerët. Shkencëtarët arritën në këtë zbulim falë një eksperimenti me […]

NOBEL 2009: Cmimi i mjekesise hap javen e Nobelit!

5 Tetor, 2009 nga

0

Sot hapet java e nobelit me ndarjen e cmimit per mjekesine. Per kete vit cmimi i ka shkuar 3 kerkuesve amerikane (ne foto nga e majta ne te djathte) mjekeve Elizabet H. Blekbern (Elizabeth H. Blackburn – University of California San Francisco, CA, USA),  Karol Greider (Carol Greider – Johns Hopkins University School of Medicine Baltimore, MD, […]

Sida: Shkencëtarët deshifrojnë gjenomën e virusit Hiv.

7 Gusht, 2009 nga

7

Studiuesit e Universitetit të Karolinës së Veriut në Chapel Hill (USA) kanë deshifruar për herë të parë gjenomën e virusit të Hiv (Human Immunodeficiency Virus). Lajmi, që zë faqen e parë të revistës shkencore Nature, tregon se tashmë mund të kuptohen strategjitë e përdorura nga virusi si dhe të mund të prodhohen ilaçet antivirale. Ndërlikimet […]