Browsing All Posts filed under »mjekesi«

Te fshish kujtimet e frikshme nga truri…

21 Mars, 2009 nga

9

Zhdukja e grupimeve te caktuara neuronale do te zhdukte perfundimisht edhe kujtimin e frikshem te lidhur me to… Kerkues te Spitalit per Femijet e Semure te Torontos kane identifikuar tek minjte grupime neuronesh qe lidhen me kujtimet e frikes. Eshte nje zbulim qe evidenton se si disa kujtime rruhen ne zona te caktuara te trurit […]

Një mënyrë e re për prodhimin e qelizave staminale

4 Mars, 2009 nga

1

Një grup kërkuesish ka njoftuar dje që ka gjetur një mënyrë më të sigurtë për të transformuar qeliza normale të lëkurës në qeliza staminale. Me këtë mënyrë nuk do të jetë më e nevojshme që të kërkohen qelizat staminale vetëm tek embrionet umane. Është hera e parë që shkencëtarët kanë transformuar qeliza të lëkurës në […]

Obama sjell ndryshimin edhe ne shkence

24 Janar, 2009 nga

0

“CHANGE” (Ndryshim), eshte kjo fjala kyce e gjithe fushates se Barack Obames gjate kandidimit te tij per president te Shteteve te Bashkuara. Me sa duket presidenti i ri ka vendosur te mbaje premtimin e dhene dhe ka filluar me nje sere vendimesh te rendesishme detyren e tij te re. Njera pas tjetres jane rrezuar disa […]

Zbulohet gjeni i mplakjes se trurit

21 Janar, 2009 nga

2

A mund te arrihet nje dite te ndalohet mplakja e trurit dhe te parandalohen keshtu semundje si ajo e Alzajmerit apo e Parkinsonit? Pergjigjia eshte po, me kusht qe te arrihet te krijohet nje program gjenetik qe shpjegon degjenerimin dhe mplakjen e neuroneve. Ne kete aspekt nje hap te rendesishem ka kryer nje ekip kerkuesish […]

Një nga sekretet e leuçemisë

1 Janar, 2009 nga

1

Një ekip italian ka zbuluar një molekulë që i bën të pavdekshme qelizat staminale të kancerit. Rriten të pashqetësuara, të pavdekshme, i bëjnë shpesh të pashërueshëm tumoret. Tani sekreti i forcës së qelizave staminale të kancerit – baza dhe burimi i pashtershëm i sëmundjes- është zbuluar nga një grup shkencëtarësh italianë, të cilët kanë gjetur […]

Molekula qe bllokon SARS-in

17 Nëntor, 2008 nga

0

Kerkuesit kane krijuar nje perberes qe parandalon riprodhimin e virusit te SARS-it, perberes qe mund te sjelle nje zbulimin e nje medikamenti qe sheron nga gripi i shpendeve. Edhe pse gripi i shpendeve sot nuk eshte me problemi i dites, kerkuesit vazhdojne te punojne per gjetjen e nje ilaci kunder virusit qe ne vitin 2003 […]