Browsing All Posts filed under »ngrohja globale«

HOME: Nje takim me planetin tone

6 Qershor, 2009 nga

0

Home eshte filmi i fundit ne rradhen e gjate te filmave-dokumentare mbi Token dhe njerezimin. Nje film qe jo rastesisht fillon me hapat e para te jetes ne toke, per te lene te kuptohet se hapat e fundit (te pakten per njerezit) mund te mos jene shume larg. Nje realizim mjaft interesant qe te ben […]

Një satelit për të kontrolluar efektin serrë

25 Janar, 2009 nga

1

Çdo tre ditë, për pesë vjet, do të dërgojë të dhënat mbi nivelin e dioksidit të karbonit dhe metanit nga 56 mijë pika kontrolli në gjithë botën. OAS_RICH(‘Left’); Çasti i lëshimit të raketës nga baza e Tanegashima-s Japoni- Është sateliti i parë në botë që lëshohet në hapësirë për të matur gazrat që shkaktojnë efektin […]

Nje material i ri fotovoltaik me rreth 100% rendiment!

23 Tetor, 2008 nga

2

Nje grup kerkuesish te Universitetit te Ohaios kane zbuluar rastesisht nje material te ri te afte per te thithur energjine e drites se diellit. E vecanta e tij eshte se ka nje rendiment prej pothuajse 100%. Panelet e zakonshme diellore jane te perbere prej materialesh fluoreshiente. Energjia e drites se diellit eksiton elektronet te cilet […]

Udhëtim rreth botës…

2 Shkurt, 2008 nga

1

Të përdoren automobilët dhe të mos ndotet ambjenti është një nga bindjet e tij, dhe për këtë bëri dhe këtë udhëtim pionierësh.Është thjesht një mësues zvicerian, Louis Palmer, që arriti këto ditë në Sidney, duke realizuar etapën e parë të udhëtimit rreth botës me një makinë me bateri (të ushqyera nga panelet diellore). Ai është […]

Pasojat ekonomike te ngrohjes globale!

7 Tetor, 2007 nga

8

Ndryshimi klimatik, “pasoje e aktivitetit njerezor me efekte nga me shkaterruese te njohura ndonjehere ne ekonomi”, do te ngadalesoje rritjen ekonomike boterore dhe te rrite inflacionin, paralajmeron banka Morgan Stanlej ne nje studim te publikuar me 4 tetor. Rritja e cmimeve do te shfaqet fillimisht ne ushqimet, ne uji, dhe ne taksat e qymyrit. Sektore […]

Shkrirja e akujve te Arktikut, befasuese!

26 Shtator, 2007 nga

21

Qendra Amerikane e të Dhënave për Dëborën dhe Akujt, në Boulder të Kolorados, është një nga 40 qendrat në mbarë botën që vëzhgon dhe mbledh të dhëna për ndryshimin e akujve në pole. Shkencëtarët thonë se këtë verë shkrirja e akujve në Arktik ka qenë befasuese.Në këto shtresa të akullta, flokët e borës vezullojnë si […]