Browsing All Posts filed under »Nobel 2007«

Nobeli i ekonomise mbylli javen e Nobelit!

Tetor 19, 2007 nga

0

Eshte ndare diten e hene me date 15 tetor edhe Nobeli i fundit, ai i ekonomise duke mbyllur keshtu javen e Nobelit per kete, vit. Cmimi i ka takuar tre amerikaneve: Leonid Hurwicz, Erik Maskin (Eric Maskin) dhe Roxher Majerson (Roger Myerson), per punimet e tyre ne hedhjen e bazave te teorise se quajtur “teoria […]

Nobel & iGnobel

Tetor 15, 2007 nga

0

Dhe për këtë vit, përveç çmimeve Nobel që tashmë i njohim të gjithë, u ndanë dhe çmimet injobel (iGnobel), që janë një “mirnjohje” që i bëhet punës shkencore në fusha nga më të çuditëshmet, por me një dobi praktike shumë të kufizuar (për të mos thënë të kota). Që prej vitit 1991, revista shkencore/humoristike Annals […]

Ndahen Nobel-et edhe per letersine dhe paqen

Tetor 12, 2007 nga

1

Jane ndare dje dhe sot edhe 2 cmime te tjera Nobel, perkatesisht ai i letersise dhe i paqes. I pari i ka takuar britanikes 87 vjecare Doris Lessing. Nje cmim qe shperblen “rrefyesen epike te eksperiencave femerore e cila me skepticizem, kembngulje dhe nje force vizionare analizon ne vepren e saj nje qyteterim te ndare” […]

Nobeli 2007 per kimine!

Tetor 10, 2007 nga

0

Cmimi Nobel ne kimi per vitin 2007 i eshte dhene gjermanit Gerhard Ertl per punimet e tij mbi “proceset kimike mbi siperfaqet ngurta”, punime qe lejojne per shembull te kuptohet shkaterrimi i shtreses se ozonit. “Z.Ertl ka hedhur bazat e kimise se siperfaqeve moderne, nje shkence “qe mund te ndihmoje te kuptohen disa lloj procesesh, […]

Nobeli ne fizike 2007!

Tetor 9, 2007 nga

0

Cmimi Nobel 2007 per fiziken, i eshte dhene francezit Albert Fert dhe gjermanit Peter Grunberg, per zbulimin e nje teknologjie qe lejon miniaturizimin e te dhenave ne disqet e ngurte te perdorur ne kompiuterat qe ndodhen ne shtepite tona. “Ky zbulim ka ndikuar se tepermi ne jeten tone te perditshme duke permiresuar aftesite e kompiuterave […]

Cmimi Nobel 2007 ne mjekesi

Tetor 8, 2007 nga

3

(Ne foto nga e majta ne te djathte: Mario R. Capecchi, foto e marre gjate fjalimit te dhenies se cmimit Nobel, Oliver Smithies dhe sir Martin J. Evans) Mario R. Capecchi, Oliver Smithies dhe Martin J.Evans jane fituesit e cmimit Nobel per mjekesine. Cmimi, qe me sa duket nuk ka per ti pelqyer shume zotit […]

Hapet java e Nobel-it!

Tetor 8, 2007 nga

1

Eshte hapur sot ne Stokolm java e ndarjes se cmimeve Nobel, me dhenien e cmimit Nobel per mjekesi italo-amerikanit Mario Capecchi, amerikanit Oliver Smithies dhe kolegut te tyre britanik Martin Evans. Gjate kesaj jave do te ndahen cmimet per kerkuesit me gjeniale te planetit, dhe per personat qe me aktivitetin e tyre kane permiresuar jeten […]