Browsing All Posts filed under »teknologji«

Lexuesi i mendimit.

9 Shtator, 2010 nga

1

Një ekip i Universitetit të Utah, i drejtuar nga bioinxhenieri Bradley Greger, ka perfeksionuar një sistem, që i lejon pacientët që nuk mund të flasin (p.sh, kush është goditur nga ndonjë iktus apo që vuan nga e ashtuquajtura lock-in syndrome) që të komunikojnë me të tjerët. Shkencëtarët arritën në këtë zbulim falë një eksperimenti me […]

Projekti Natal: e ardhmja e videolojrave

8 Qershor, 2009 nga

6

Microsofti kesaj rradhe duket se ka vendosur ti ndryshoje rregullat ne menyre madheshtore. Pas Wii dhe Wii-mote (doreza e kompiuterit te lojrave te krijuar nga Nintendo) te cilet revolucionalizuan menyren per te luajtur dhe ndervepruar me kompiuterin, tanime eshte Microsofti me Xbox-in e tij qe vendos te drejtoje garen. Projekti Natal eshte me te vertete […]

Laval: E ardhmja e realitetit virtual

29 Prill, 2009 nga

5

Cfare ndodh nese ne nje komune te vogel te Frances, mblidhen eksponentet me te rendesishem te kerkimit teknologjik boteror per te paraqitur produktet dhe idete e tyre mbi realitetin virtual? Rezultati eshte realiteti i zmadhuar. NEXI duke u menduar, foto e MIT Realiteti i zmadhuar eshte nje ide e zhvilluar vitet e fundit, e cila […]

Video ne syzet e 2010!

8 Shkurt, 2009 nga

3

Studimet per te krijuar nje sy bionik vazhdojne te avancojne megjithate perdorimi praktik i kesaj teknologjie eshte ende i larget. Duke pritur keto aplikime, perdorimi i syzeve qe mund te projektojne imazhe mbetet ende nje prej menyrave kryesore per te shtuar informacionin e veshtruar ne mjedisin perreth… Shoqeria Optinvent ka krijuar nje teknologji te vecante […]

Kur ushtaret do te komunikojne nepermjet mendimit!

24 Nëntor, 2008 nga

1

Ushtria amerikane i ka paguar nje shume prej plot 4 milion dollaresh Universitetit te Irvine ne Kaliforni, per te zhvilluar ate qe me sa duket do te jete e ardhmja e komunikimit te forcave te armatosura ne territor armik. Nje sistem i quajtur “telepati sintetike” do te zhvillohet per ti lejuar ushtareve ne front te […]

Bloudhound SSC: 1600 km/h ne nje makine-rakete

27 Tetor, 2008 nga

1

Ne qofte se kini pare ndonje prej “super-makinave” te sotme te arrije nga 0 ne 100 km/h ne me pak se 4 sekonda (nje Lamborghini Gallardo i arrin ne 3,6) nuk mund te mos mbeteni te habitur me shpejtesine e menjehershme qe merr makina. E pra per te gjithe ata qe mendojne se tanime teknologjia […]