Browsing All Posts filed under »Uncategorized«

Gezuar 2011

1 Janar, 2011 nga

0

  Me shprese qe 2010 te kete qene nje vit i lumtur per te gjithe ju, Blogshkenca ju uron qe 2011 tju rezervoje akoma me surpriza te bukura, shendet, sukses dhe arritje te medha! GEZUAR!!!   GEZUAR!!!   GEZUAR!!!  

Gezuar festat!

28 Nëntor, 2010 nga

3

  Blogshkenca ju uron te gjitheve gezuar festen e pavarasise dhe diten e clirimit! URIME!!!

Sfinksin e mbrojtën muret nga rëra

4 Nëntor, 2010 nga

0

Gjendja e mirë në të cilën ndodhet sot Sfinksi, mijëra vjet nga ndërtimi i tij, është falë mbrojtjes që ka patur nga stuhitë e rërës së shkretëtirës së Saharasë. Këshilli i Lartë i Antikiteteve në Kajro njoftoi se u zbuluan mure të lashtë në bazën e piramidës së Gizës, të cilat Këshilli thotë se i […]

Nje pamje e re per blogshkencen!

30 Tetor, 2010 nga

4

Duke dashur te ndryshojme formatin e zakonshem te blogut per ti dhene nje imazh te ri blogshkences, kemi zgjedhur nje “theme” te re.  Wordpressi nuk jep shume mundesi per formatimin dhe personalizimin e temave, keshtu qe edhe pse kjo na u duk me e pershtatshmja, nuk e dime sa i pershtatet lexuesve te blogut. Nje […]

Të dashur burra, lamtumirë!

21 Tetor, 2010 nga

3

Pasi kanë arritur barazinë gjinore në nivelin shoqëror, tashmë femrat po tentojnë parakalimin përfundimtar përkundrejt meshkujve. Këtë “parakalim” po kërkojnë ta bëjnë duke tentuar të bëhen autonome pikërisht atje ku, deri më sot, nuk mund ta bënin: fekondimin pa ndihmën e mashkullit. Një ide e tillë, që në një të ardhme jo të largët mund […]

NOBEL 2010: Fizika vlereson grafenin!

5 Tetor, 2010 nga

0

Nobeli i fizikes u eshte dhene kerkuesve ruse Andre Geim dhe Konstantin Novoselov per kerkimet e tyre mbi grafenin, nje kristal karboni bidimensional, shume i holle dhe rezistent. Geim 51 vjet dhe Novoselov, 36 vjet kane filluar kerkimet e tyre per kete material ne universitetin e Mancesterit para 6 vitesh. Grafeni eshte nje flete bidimensionale […]