Browsing All Posts filed under »yje«

Nje vit plot shkence

30 Dhjetor, 2010 nga

5

Blogshkenca ne bashkepunim me Peshkun pa uje kete fundvit publikojne listen e zbulimeve me te rendesishme shkencore te 2010. Jetojmë në shekullin e shkencës dhe teknologjisë; dija jonë mbi botën rritet me hapa marramendase. Edhe gjatë 2010 arritjet e shkencës ishin të panumërta. Por cilat ishin midis gjithë këtyre arritjeve ato më të rëndësishmet, që […]

Kepleri në hapesirë

8 Mars, 2009 nga

0

Nje nga pyetjet me te rendesishme te ekzistencen njerezore ndoshta se shpejti do te marre nje pergjigje… Nga baza e Cape Canaveral në Florida, Nasa  ka lëshuar nëpërmjet raketës Delta II, “Kepler“, një teleskop prej 600 milion dollarësh, në kërkim të planeteve jashtë Sistemit Diellor. Kepler, nga emri i matematikanit që zbuloi ligjet e lëvizjes […]

Zgjidhet misteri i krijimit te yjeve masive!

18 Janar, 2009 nga

9

Astrofizika teorike merret prej vitesh me problemin e krijimit te yjeve masive, ata qe kane nje mase deri 120 here masen e Diellit, dhe ne vecanti me faktin se pse ky proces nuk sjell largimin e reve te gazit dhe pluhurit nga periferia e yllit. Normalisht gjate formimit te nje ylli me rritjen e temperatures […]

Shfaqja e nje supernove drejtpersedrejti

22 Maj, 2008 nga

0

Nje nga fenomenet me interesante te Universit (ndoshta me interesanti pas Big Bangut), ka ndodhur me 9 janar te ketij viti, dhe kesaj rradhe shkencetaret nga e gjithe bota kane qene ne “llozhen qendrore” per te pare fenomenin ne fjale. Teksa po shihnin nje yll te vjeter ne galaksine spirale NGC 2770, Alisia Soderberg dhe […]

Ne kerkim te lendes se erret

18 Prill, 2008 nga

0

Materia e erret, eshte nje pjese e teorise se krijimit te universit nepermjet Big Bangut, ekzistenca e se ciles nuk ka qene e mundur te vertetohej deri me sot ne menyre direkte, edhe pse matje te ndryshme te nivelit te energjise ne univers mbeshtesin kete ekzistence. Sipas teorise, lenda e erret eshte e perbere nga […]

Bitellsat ne hapesire

5 Shkurt, 2008 nga

10

Per te celebruar 50 vjetorin e saj, Nasa ka derguar dje me 4 shkurt drejt hapesires kengen e Bitellsave “Accross the universe” (e shkruar nga John Lennon dhe Paul McCartney) . Kenga eshte derguar drejt yllit polar, alfa Ursae Minoris, te ndodhur 431 vite drite larg Tokes. Ka qene rrjeti i antenave Deep Space Network, […]