Meksike, robot per te zbuluar te fshehtat e Teotihuakanit

Nëntor 12, 2010
nga

0

Nje robot eshte perdorur per here te pare ne Meksike per te eksploruar kalimet e fshehta te tempujve te Teotihuakanit. Arkeologet qe po ndihmohen nga roboti ne fjale kane arritur deri ne nje korridor rreth 4 meter te gjere ne brendesi te piramides qe ka qene i vulosur dhe i paeksploruar per rreth 2000 vjet. […]

Të etiketuara: , , , ,
Posted in: histori

A kemi shkuar vertet ne Hene?

Nëntor 10, 2010
nga

5

Me 21 korrik te 1969, ne mes te luftes se ftohte, anija hapesinore e misionit Apollo 11 arrin te ulet ne siperfaqen e Henes, duke i lejuar njerezimit per here te pare te shkele ne nje trup qiellor te ndryshem nga Toka dhe duke i lejuar SHBA-se te rimarre supremacine kundrejt Bashkimit Sovjetik ne garen […]

Sfinksin e mbrojtën muret nga rëra

Nëntor 4, 2010
nga

0

sfinksi

Gjendja e mirë në të cilën ndodhet sot Sfinksi, mijëra vjet nga ndërtimi i tij, është falë mbrojtjes që ka patur nga stuhitë e rërës së shkretëtirës së Saharasë. Këshilli i Lartë i Antikiteteve në Kajro njoftoi se u zbuluan mure të lashtë në bazën e piramidës së Gizës, të cilat Këshilli thotë se i […]

Posted in: Uncategorized

Celular me 1928, nje shpjegim racional

Nëntor 2, 2010
nga

1

Nga siti i LiveScience.com vjen nje shpjegim racional mbi “misterin” e celularit te shfaqur ne filmin e Carli Caplinit, qysh me 1928. Ndryshe nga cmund te mendonin “ekspertet” qe e analizuan videon, asnje mister dhe asnje udhetim ne kohe nuk fshihej pas saj. Aparati qe gruaja ne video mbante ne dore, mundet te kete qene […]

Të etiketuara:

Celular ne vitin 1928 ?!

Nëntor 1, 2010
nga

0

Pamja e marre nga nje skene e nje filmi te Caplinit ka bere te shpertheje debati ne internet mbi nje udhetim te mundshem ne kohe (?!). Ne Top-Channel i dedikohet edhe nje kronike plot 7 minuteshe ketij fenomeni (ketu). Videoja ne Youtube ka deri tani mbi 2 milion shikime. Megjithate mjafton te mos merresh pak […]

Të etiketuara:

Nje pamje e re per blogshkencen!

Tetor 30, 2010
nga

4

Duke dashur te ndryshojme formatin e zakonshem te blogut per ti dhene nje imazh te ri blogshkences, kemi zgjedhur nje “theme” te re.  Wordpressi nuk jep shume mundesi per formatimin dhe personalizimin e temave, keshtu qe edhe pse kjo na u duk me e pershtatshmja, nuk e dime sa i pershtatet lexuesve te blogut. Nje […]

Posted in: Uncategorized

Të dashur burra, lamtumirë!

Tetor 21, 2010
nga

3

Pasi kanë arritur barazinë gjinore në nivelin shoqëror, tashmë femrat po tentojnë parakalimin përfundimtar përkundrejt meshkujve. Këtë “parakalim” po kërkojnë ta bëjnë duke tentuar të bëhen autonome pikërisht atje ku, deri më sot, nuk mund ta bënin: fekondimin pa ndihmën e mashkullit. Një ide e tillë, që në një të ardhme jo të largët mund […]

Posted in: Uncategorized