Browsing All posts tagged under »jete«

Rendesia e vullkaneve dhe misteri i krijimit te jetes!

17 Tetor, 2008 nga

4

Ideja qe vullkanet mund te kene luajtur nje rol te rendesishem ne shfaqjen e jetes mbi toke, eshte mjaft e vjeter, e megjithate disa kerkues e kthejne kete hipoteze ne qender te debatit. Arsyeja kryesore e rihapjes se debatit jane analizat e kryera mbi proveza te marra nga nje prej eksperimenteve me te famshme te […]

Zhgenjimi i Titanit

14 Mars, 2008 nga

0

Cfare ndodh kur teoria nuk perkon me realitetin? Para dergimit te Kasinit (Cassini) rreth Saturnit, dhe mbi te gjitha para uljes se sondes europiane Hygens (Huygens) mbi Titanin, satelitin me te vogel te Saturnit, astrofizikanet ishin te bindur se ky i fundit do te qe i mbuluar ne menyre uniforme nga nje oqean metani me […]

Zbulohet metan ne nje ekzoplanet!

14 Shkurt, 2008 nga

4

Disa astronome kane arritur te gjejne per te paren here metan ne atmosferen e nje ekzoplaneti, qe permban pervec metanit edhe avuj uji. Fale teleskopit Hubble astronomet kane mundur te vezhgojne ekzoplanetin gjigand HD 189733b. Ky ekzoplanet ndodhet rreth 63 vite-drite larg Tokes, dhe eshte pak me i madh se Jupiteri. Edhe pse prezenca e […]

DOSSIER: Biologjia sintetike, jeta e krijuar në laborator.

28 Janar, 2008 nga

23

Para pak ditesh publikuam lajmin e krijimit ne laborator te kodit gjenetik te nje qenieje te gjalle, pikerisht te nje bakteri. Per te kuptuar me mire rendesine e kesaj arritjeje, dhe perdorimet qe mund te kete ajo ne te ardhmen, ne artikullin ne vazhdim trajtohet me gjere, sic e le te kuptohet edhe titulli, tema […]

Krijohet ne laborator kodi gjenetik i nje bakteri!

26 Janar, 2008 nga

1

Kerkuesit kane krijuar kodin gjenetik komplet te nje organizmi te gjalle – nje bakter – duke bere keshtu nje tjeter hap te rendesishem perpara per te krijuar jeten artificiale. Me 485 gjene aktive, bakteri Mycoplasma genitalium, ka kodin gjenetik me te shkurter te njohur se cdo organizem tjeter i gjalle. Virus qe kane nje kod […]

Nga ADN-ja ne kristalet e lengshem… ne jeta?

27 Nëntor, 2007 nga

5

Lajm interesant per te gjithe ata qe kerkojne te kuptojne se si filloi jeta ne Toke, dhe se si arriti te krijohej ajo duke filluar nga “supa primitive” e perbere nga molekula organike. Imazhet e publikuara ne revisten Science, pervec se bukurise se tyre estetike mbajne ne vetvete edhe nje arritje teper te rendesishme. Ato […]