Browsing All Posts published on »Shtator, 2008«

LHC ndalon eksperimentet deri me 2009

27 Shtator, 2008 nga

1

Vetem 9 dite pas hapjes aq te diskutuar te LHC (Large Hadron Collider – perplasesi i madh i hadroneve) nje incident teknik ka ndodhur ne laboratorin e famshem te CERN. Heliumi i perdorur per te ulur temperaturen ne 2-3 grade Kelvin dhe per te krijuar boshllekun e nevojshem per zhvillimin e eksperimenteve ka rrjedhur si […]

“Fotografohet” lenda e erret

26 Shtator, 2008 nga

3

Fotografim eshte nje fjale ndoshta e papershtatshme per nje lende hipotizimi i te ciles vetem para pak vitesh bente pjese ne ate vijen e holle qe ndante shkencen me fantashkencen. Tanime kemi provat qe ajo cka pak vite me pare ishte dicka e pa perkufizuar mire, ekziston dhe per me teper efektet e saj jane […]

Pershendetje!

15 Shtator, 2008 nga

2

Pershendetje te gjitheve, ne rradhe te pare shpresojme te kini kaluar nje vere sa me te kendshme dhe clodhese. Pas nje viti te mbushur plot lajme edhe ne i lejuam vetes te merrnim 2 muaj pushim gjate veres. Megjithate tani qe vera u mbyll gjithcka rifillon, dhe se shpejt do te keni nje permbledhje te […]