Browsing All Posts published on »Mars, 2009«

Prova qe fantazmat ekzistojne. Vertet?!

Mars 29, 2009 nga

483

Per te gjithe ata qe besojne ose duan te besojne ne fantazmat, ja dhe nje arsye me shume. Nje konkurs i organizuar nga profesori Richard Wiseman i universitetit te Herdfordshajr (University of Hertfordshire) ka zgjedhur fotografine qe paraqet me qarte nje fantazme! Fantazmat kane terhequr gjithnje imagjinaten e njerezve, dhe per kete arsye jane studiuar […]

Zbulohet nje therrmije e re ne Fermilab

Mars 25, 2009 nga

0

Natyra mundohet te na thote dicka, por nuk arrijme dot te kuptojme se cfare… Teksa LHC pergatitet per raundin e dyte te njohjes se therrmijave (i pari ishte nderprere per shkak te nje difekti teknik), Fermilab vazhdon rrugen e tij ne njohjen e botes se therrmijave. Kerkuesit e laboratorit amerikan te ndodhur prane Cikagos mund […]

Te fshish kujtimet e frikshme nga truri…

Mars 21, 2009 nga

9

Zhdukja e grupimeve te caktuara neuronale do te zhdukte perfundimisht edhe kujtimin e frikshem te lidhur me to… Kerkues te Spitalit per Femijet e Semure te Torontos kane identifikuar tek minjte grupime neuronesh qe lidhen me kujtimet e frikes. Eshte nje zbulim qe evidenton se si disa kujtime rruhen ne zona te caktuara te trurit […]

Zbulohen baktere te panjohura ne stratosfere

Mars 18, 2009 nga

0

Baktere te panjohura deri me sot nga shkenca jane gjetur rreth 40 km nga planeti Toke. Zbulimin e ka bere nje top aerostatik i Indian Space Research Organization dhe bakteriet jane quajtur Bacillus Isronensis, Bacillus Aryabhata e Janibacter Hoylei. Topi aereostatik me peshe 459 kilograme u leshua nga baza e Hyderabad ne jug te Indise […]

Kurth vdekjeprures per kelyshet e dinosaureve

Mars 16, 2009 nga

0

Ajo qe sot mund te quhet nje parajse per paleontologet, ka qene nje ferr i vertete per dinosauret e izoluar atje 90 milion vite me pare. Nje grumbull dinosauresh te ngjashem me zogjte e kane gjetur veten te bllokuar ne nje “kurth” balte prane nje liqeni te ndodhur ne shkretetiren e sotme te Gobit. Te […]

Kepleri në hapesirë

Mars 8, 2009 nga

0

Nje nga pyetjet me te rendesishme te ekzistencen njerezore ndoshta se shpejti do te marre nje pergjigje… Nga baza e Cape Canaveral në Florida, Nasa  ka lëshuar nëpërmjet raketës Delta II, “Kepler“, një teleskop prej 600 milion dollarësh, në kërkim të planeteve jashtë Sistemit Diellor. Kepler, nga emri i matematikanit që zbuloi ligjet e lëvizjes […]

Një mënyrë e re për prodhimin e qelizave staminale

Mars 4, 2009 nga

1

Një grup kërkuesish ka njoftuar dje që ka gjetur një mënyrë më të sigurtë për të transformuar qeliza normale të lëkurës në qeliza staminale. Me këtë mënyrë nuk do të jetë më e nevojshme që të kërkohen qelizat staminale vetëm tek embrionet umane. Është hera e parë që shkencëtarët kanë transformuar qeliza të lëkurës në […]