Browsing All Posts published on »Janar, 2009«

Evolucioni ne aksion: Vrojtohen efektet e drejtperdrejta te perzgjedhjes se specieve!

30 Janar, 2009 nga

4

Punimet e kryera nga universiteti i “Penn State” ilustrojne nje zbatim mjaft interesant te teorise se evolucionit. Sipas kerkimeve te kryera, nje lloj hardhuce, ka ndryshuar krejtesisht menyren e te sjellurit per ti bere balle sulmeve te nje lloji milingone. Nje nga “problemet” e teorise se evolucionit eshte se efektet qe pershkruhen ne te kerkojne […]

Një satelit për të kontrolluar efektin serrë

25 Janar, 2009 nga

1

Çdo tre ditë, për pesë vjet, do të dërgojë të dhënat mbi nivelin e dioksidit të karbonit dhe metanit nga 56 mijë pika kontrolli në gjithë botën. OAS_RICH(‘Left’); Çasti i lëshimit të raketës nga baza e Tanegashima-s Japoni- Është sateliti i parë në botë që lëshohet në hapësirë për të matur gazrat që shkaktojnë efektin […]

Obama sjell ndryshimin edhe ne shkence

24 Janar, 2009 nga

0

“CHANGE” (Ndryshim), eshte kjo fjala kyce e gjithe fushates se Barack Obames gjate kandidimit te tij per president te Shteteve te Bashkuara. Me sa duket presidenti i ri ka vendosur te mbaje premtimin e dhene dhe ka filluar me nje sere vendimesh te rendesishme detyren e tij te re. Njera pas tjetres jane rrezuar disa […]

Zbulohet gjeni i mplakjes se trurit

21 Janar, 2009 nga

2

A mund te arrihet nje dite te ndalohet mplakja e trurit dhe te parandalohen keshtu semundje si ajo e Alzajmerit apo e Parkinsonit? Pergjigjia eshte po, me kusht qe te arrihet te krijohet nje program gjenetik qe shpjegon degjenerimin dhe mplakjen e neuroneve. Ne kete aspekt nje hap te rendesishem ka kryer nje ekip kerkuesish […]

Zgjidhet misteri i krijimit te yjeve masive!

18 Janar, 2009 nga

9

Astrofizika teorike merret prej vitesh me problemin e krijimit te yjeve masive, ata qe kane nje mase deri 120 here masen e Diellit, dhe ne vecanti me faktin se pse ky proces nuk sjell largimin e reve te gazit dhe pluhurit nga periferia e yllit. Normalisht gjate formimit te nje ylli me rritjen e temperatures […]

Një nga sekretet e leuçemisë

1 Janar, 2009 nga

1

Një ekip italian ka zbuluar një molekulë që i bën të pavdekshme qelizat staminale të kancerit. Rriten të pashqetësuara, të pavdekshme, i bëjnë shpesh të pashërueshëm tumoret. Tani sekreti i forcës së qelizave staminale të kancerit – baza dhe burimi i pashtershëm i sëmundjes- është zbuluar nga një grup shkencëtarësh italianë, të cilët kanë gjetur […]